Yerli Donanım Yerli İşletim Sistemi İle Sunuldu

Geliştirmiş olduğumuz ARM tabanlı mini bilgisayar sistemi ülkemizde ilk defa Pardus çalıştırabilen ARM tabanlı yerli donanım olarak Teknofest 2022’de üniversiteli gençlerle buluştu.

Pardus işletim sisteminin yaygınlaşması için yapılan çalışmalar kapsamında ARM tabanlı sistemlere de port edilmeye başlanmıştı. Varolan durumda gömülü sistemlerde yaygın olarak Linux kullanılmakta ve her üretici genellikle kendi Linux dağıtımlarını üretir durumda.

Inventron kendi mikrobilgisayar sistemlerinde farklı Linux dağıtımlarını entegre edebilmekte ve müşterilerine sunmaktaydı. Pardus desteğinin de gelmesiyle birlikte Debian, Ubuntu vb. farklı işletim sistemlerine ek olarak kendi yerli işletim sistemi dağıtımımız da bu seçenekler arasına girmiş oldu.

Teknofest 2022’de sergilenen cihazlarımız hem kişisel bilgisayar olarak kullanılabilmekte hem de takılan Arduino uyumlu deney arabirimi ile öğrencilerin deneyler de yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Tek bir mini PC ile hem ARM hem Arduino üzerinde performanslı bir şekilde çalışma fırsatı bulan öğrenciler ürünlerimizden oldukça memnun olduklarını ilettiler.